Hogyan védjük kedvencünket a kánikulától?

2014.07.31.Hasznos Tippek

Nap, mint nap figyelmeztetnek minket, hogy ahogy csak lehetőségünk van rá, a legforróbb időszakokban óvjunk magunkat a napsütéstől, és a forró melegtől. Kínoz minket az elviselhetetlen hőmérséklet, és az UV sugárzás, ám nemcsak mi vagyunk ezzel így, hanem kis kedvenceinket is érinti a probléma, annak ellenére is, hogy biztosítunk számukra mindenféle kisállat-felszerelést, amit csak igényelnek.

Veszélyes hőguta

Mivel mi, emberek hordhatunk sapkát, kendőt fejükön, akár vizeset is, könnyebben védekezünk a hőguta ellen, mint kedvenceink. Főként a nagyobb bundájú állatok a veszélyeztetettek, de ugyanígy kisebb társaik is elszenvedhetik, ha nem figyelünk oda kellőképpen, és ez akár végzetes kimenetelű is lehet.

Tünetei

Sajnos számukra ráadásul sokkal kevesebb idő is elég a tűző napsütésben, hogy hőgutát kapjanak. Ha a következőket vesszük észre, már gyanakodhatunk:

  • az átlagosnál többet fekszik,
  • zihál, szapora levegővétel
  • a végbélben mért hőmérséklete több, mint 40 fok,
  • görcsei vannak, remeg
  • sokkos állapotba kerül

Hogyan védekezzünk?

Ha már észleljük a tüneteket, akkor első sorban mindenképpen le kell hűtenünk az állatot. Ez fokozatosan történjen, ne hirtelen hideg vízzel, mert ez sokkos állapotot idézhet elő, de egy langyos zuhany, amely fokozatosan hidegebbre vált, tökéletes lehet. Ezután pedig fektessük el kedvencünket, és azonnal vigyük el orvoshoz, aki elvégzi a további gyógyszeres- vagy infúziós kezelést.

Jobb az elővigyázatosság!

Ha lehet, ne várjuk meg, míg ez bekövetkezik, tegyük meg az óvintézkedéseket! Az állatok sétáltatását, levegőztetését, ha egy mód van rá, a kora reggeli, és késő esti órákban végezzük, hogy ne tegyük ki nagy melegnek. Ha mégis szükséges kivinnünk a nap közbeni időszakban, akkor inkább csak néhány perces egészségügyi sétára vigyük, és a lehető legkevesebbet tartózkodjon a kánikulában. Amennyiben tehetjük, nap közben engedjük be a hűvösebb helyiségekbe, pincékbe, szobába, hogy le tudja hűteni magát. A kutyák alvódobozát, kutyaházát helyezzük fa alá, vagy árnyékba, ahol hűsebb körülmények közt tudja pihenéssel tölteni idejét, és ha tudjuk, a körülötte lévő területet rendszeresen locsoljuk hideg vízzel!