Hosszú távú befektetésben gondolkodik?

2016.03.04.Hasznos Tippek

Manapság a banki kamatok alig érik el a fél százalékot, vagy még annyit sem. Ilyen gazdasági helyzetben az emberek különféle alternatív megoldásokon kezdenek el töprengeni, hogy hol tudnának spórolni és/vagy némi haszonra szert tenni.

Biztos alapok

Sokan félnek a hazárdírozástól, ami érthető is. A nagy nehezen összekuporgatott pénzt nem akarják részvényekbe fektetni, vagy feltenni a pirosra a ruletten. Így az emberek nagy többsége inkább eltekint a magas hozamoktól, de azt szeretné, hogy biztonságban legyen a pénze.

A rövidtávú befektetések, a megtakarítási számlák, a megújuló bankbetétek igen keveset hoznak, vagy kockáztatni kell, vagy évtizedekre elkötelezni magunkat, ha szeretnénk néhány százaléknál több hozamot elérni.

Miért jó befektetés a napelem?

A napelemes rendszereket már évtizedek óta ismerik és használják, hazánkban az utóbbi években kezdtek elterjedni. Ez a környezetkímélő rendszer azért szuper, mert a napenergiát képes egyenárammá alakítani. Ezt az egyenáramot pedig egy inverter segítségével a magunk malmára hajthatjuk, átalakíthatjuk váltóárammá, amely segítségével az egész otthonunk áramhasználatát kiválthatjuk. Tehát nincs többé áramszámla! Sőt, ha túltermelünk, a szolgáltatónak számla ellenében el is adhatjuk. Milliomosok ugyan ebből nem leszünk, de így is faraghatunk a költségeinken. (A számlázáshoz ki kell váltanunk adószámot a NAV-nál, további információkért érdemes őket felkeresni és tájékoztatást kérni)

Bár nincs villanyszámlánk, egyéb, több százezres költségeink igen, ezért is nem rövidtávú ez a befektetés.

Mennyi idő alatt térül meg az ára?

Ez egy nagyon összetett kérdés, rendkívül sok tényezőtől függ. Nem mindegy, hogy a napelem rendszer árát a bankban tartjuk betétben, sokat hozó részvényben, vagy otthon a párnacihában. Az sem mindegy természetesen, hogy milyen rendszert vásároltunk, drágábbat, olcsóbbat. Kaptunk állami támogatást rá? Ha igen, akkor mennyit? Szoktak kiírni pályázatokat, mindenképpen érdemes figyelni, ugyanis töredék áron lehet így hozzájutni ezekhez a rendszerekhez. Természetesen így sincsenek ingyen, de jelentősen megkönnyítik a vásárlást.

Használtunk-e lakástakarékot, mennyit belőle, arra volt-e állami támogatás? Érdemes lehet több lakástakarék-pénztárat futtatni és abból vásárolni a rendszert és az invertert. Az inverter és a napelem rendszer élettartama nem ugyanaz, előbbi általában tizenegynehány év után megy tönkre és kell cserélni.

Utolsósorban, de nem utoljára, nagyon fontos az áram ára, hiszen ahhoz viszonyítjuk a megtérülést. Könnyen elképzelhető lehet, hogy drasztikusan esni fog, főleg, ha sokan áttérnek az ilyenfajta rendszerekre. Ebben az esetben a megtérülési idő tovább nő.

Az sem mindegy, hogy mennyi ideig tudjuk eladni a feleslegessé vált áramunkat az áramszolgáltatónak, lehetséges, hogy valamikor madj megszűnik ez a lehetőség.

A fentiekből kiderül, hogy nincs pontos számítás arra vonatkozólag, hogy pontosan hány év alatt térül meg egy ilyen rendszer. Egy a biztos, hogy idővel meg fog, ami nagyjából a vásárlástól számított 9-10. évtől várható.