Használt lakásra és egy gyermek után is igényelhető a CSOK

2015.12.29.Hasznos Tippek

A kormány 2015. július 1-jétől léptette életbe azt a rendeletet, miszerint a CSOK, avagy a Családok Otthonteremtési Kedvezménye a szocpol utódjaként végre már nem csak két gyermektől igényelhető, hanem már egy gyermek esetén is felvehető, hovatovább, akár használt ingatlan esetében is. A rendelet értelmében a használt lakásokra ugyanannyi vissza nem térítendő támogatás jár, mint az új építésű ingatlanokra abban az esetben, ha az komfortos minősítéssel illethető.

Az intézkedés országszerte más és más értékeket szabott meg, ennek megfelelően a törvényhozók figyelembe vették azt, hogy az ország területein eltérőek az ingatlanárak, de ezen túl a fontosabb feltételek közé sorolható még az energetikai besorolás, a gyermekek száma és így tovább. Nem egyszerű tehát most sem mindenen azonnal kiigazodni.

A gyerekek száma ezúttal is döntő

A CSOK felvétele kapcsán a legfontosabb kritériumot még mindig a gyermekek számra jelenti, így minél több gyermekünk van, illetve minél nagyobb ingatlant szeretnénk építeni magunknak, annál több támogatást vehetünk igénybe, amelynek összege így 500 ezer forinttól akár több mint 3 millió forintig is terjedhet. Ennek kiszámításához a hasznos alapterületet kell figyelembe venni, ami a lakás fűthető helyiségeinek alapterületét jelenti, amihez nem tartozhat bele sem a garázs, sem az erkély. Szintén függ az összeg a lakás energetikai minősítésétől is. Kritérium, hogy a lakás négyzetméterára új építése vagy vásárlásra esetén nem haladhatja meg a 300 ezer, míg használt ház vásárlása esetén a 350 ezer forintot.

A CSOK kikalkulálásakor meghatározásra került az is, hogy milyen értékű használt lakást tudunk megvásárolni magunknak. Ez régiónként eltérő, így például az alföldi részen és Észak-Magyarországon 16-25 millió forintig terjed a vételárak maximuma, a Dunántúlon 18-tól 28 millióig, míg Közép-Magyarországon, és főként Budapesten 23 milliótól 35 millióig. Ezekre a kritériumokra azért volt szükség, mert ezekben a régiókban a legkomolyabb a szórás az ingatlanárak között. Ha igényeljük a támogatást, meglévő gyermek esetén nincs megkötés az életkor tekintetében, ellenben még meg nem született gyerek esetében fontos, hogy házastársi kapcsolatban éljünk, és az igénylő pár közül egyik sem töltheti be az igénylés időpontjában a 40. életévét. A meglévő gyermekek számának függvényében a CSOK szempontjából egy, legfeljebb két újabb gyermeket lehet vállalni, előbbit 4, utóbbit 8 éven belül, amit minden esetben az adásvétel időpontjától kell számolni.

Hol és hogyan igényelhető a támogatás?

A CSOK könnyedén és egyszerűen igényelhető bármelyik olyan magyarországi bankfiókban, ahol foglalkoznak a támogatáshoz kapcsolódó ügyintézéssel. Igényelhetjük önmagában a támogatást is, ám ilyenkor számolnunk kell azzal, hogy az elbírálásnak lesz egy díja, ezen felül pedig fizetnünk kell az értékbecslést, valamint a helyszíni szemléket is, amelyek építés vagy bővítés során elengedhetetlenek és díjkötelesek is egyben. Ha a támogatás mellé hitelt is szeretnénk igényelni, abban az esetben ezeket az összegeket ugyanúgy meg kell fizetni, kivéve ha az adott bank nem ad kedvezményt.

A bírálat díja egyébiránt legfeljebb a támogatás összegének 1,5 százaléka, maximum pedig 30 ezer forint lehet, de ha hitelt is kérünk, akkor ezt a díjat nem kell külön megfizetnünk, noha csak akkor kapjuk meg a támogatást, ha a bank hitelképesnek tud minősíteni minket. Fontos továbbá mindkét esetben az alapvető feltételeken túl az is, hogy az ügyfél TB biztosított legyen – ergo dolgozzon –, ne legyen köztartozása, és ne szerepeljen negatív címkével a KHR listán.