Fészekhagyó szokásaink lépésről lépésre
A költözés egyszerre lehet izgalmas kaland és púp a hátunkra. Újra felfedezhetjük régen látott holmijainkat, és lomtalaníthatjuk padlásunkat. Egy szó, mint ház, ez a folyamat nem feltétlenül tartozik a legkedveltebb szórakozásaink közé, és ahogy a statisztikákat nézzük, még csak nem is a leggyakoribbak közé. Ahhoz, hogy gördülékenyen és minél kevesebb stresszel járjon, érdemes jó előre megszervezni, megtervezni a folyamatot. Mielőtt azonban hozzálátnánk a jelenlegi házunk körüli sepregetéshez, ha lehetőségünk van rá, tegyük beköltözésre alkalmas állapotba következő kuckónkat!
Kezdjük az elején: lomtalanítsunk!
Valószínű, hogy amire az elmúlt 3-5 évben nem volt szükségünk, arra már nem is nagyon lesz. Ez főleg a saját dolgainkra igaz, a baba- és gyerekruhákra nem feltétlenül. Viszont ahelyett, hogy kidobnánk ezeket, adjuk inkább egy segélyszolgálatnak, hátha több hasznát veszik, mint a szeméttelepek! Ha a felesleges holmikkal leszámoltunk, ideje csomagoló anyagot keresnünk. Legolcsóbb megoldást jelenthetnek azok az üzletek, ahol a beérkező áruk után megmaradt nagy kartondobozoktól ingyen vagy jelképes összegért szívesen megválnak. Gondoskodjunk elegendő mennyiségű légpárnás fóliáról és nagyméretű zsákokról a fontosnak ítélt tárgyaink tisztaságának, biztonságának megőrzése érdekében!
Értékeink biztonságos csomagolása
A porcelánok, képek, üvegek mindenképpen menjenek külön csomagolásba, hogy a zötykölődést sértetlenül megússzák! Általában ezeket a könyvekkel, tisztítószerekkel, száraz élelmiszerekkel együtt, dobozban érdemes szállítani, míg a párnák, ruhaneműk zsákokba is kerülhetnek. A dobozok ne legyenek túl nagyok, hogy könnyebben cipelhetőek legyenek! A bútorok – típustól, mérettől függően – egyben vagy lapra szerelt állapotban szállíthatóak. Ennek például külföldre való költözéskor lehet jelentősége, amikor igyekszünk csak egy fordulósra tervezni a szállítást. Ezután két lehetőségünk van: mi visszük életünk darabjait az új kuckónkba, vagy profi, tapasztalt és szakszerű segítséget kérünk egy költöztető cégtől. Utóbbi tanácsot adhat, sőt kivitelezi olyan értékeink megóvását, profi csomagolását, melyek nem tartoznak a hétköznapi értéktárgyaink közé. Ide tartozhatnak többek között antik bútoraink, zongoránk, széfünk. Arról nem is beszélve, míg mi életünk során átlagosan négyszer költözünk, nekik ez alapvetően napi rutint jelent.
Welcome home!
Ha már eldöntöttük, ki szállítja csomagjainkat, nekiállhatunk először azoknak a holmiknak az elpakolásához, melyeket szezonális jelleggel hordunk csak. Ilyen lehet például a sí- vagy éppen a strandfelszerelés, attól függően, hogy mikor váltunk lakhelyet. A mindennap használatos eszközeinket pedig utoljára rakjuk el! Minden esetben megkönnyíti a kicsomagolást, ha valamilyen módon feltüntetjük a dobozokon, hogy mit tartalmaz, és a végén számoljuk is meg őket, így ellenőrizhetjük, hogy minden darab biztosan megérkezett-e hozzánk! Ezután következik a várva-várt utazás! Megérkezéskor a kicsomagolást végezzük a becsomagolás fordított sorrendjében, vagyis amit utoljára raktunk el, az legyen most az első!