A szakértők rémálma: avagy az ezüst régiségek pontos azonosítása
A nemesfémből készült régiségeket szinte minden gyűjtő szereti, hiszen amennyiben egy alapvetően értéktelen dologra is bukkanunk, a tiszta nemesfém mindenkori piaci értéke miatt még akkor is nagyon jó pénzt kaphatunk egy-egy súlyosabb tárgynál. Az ezüst régiségek tehát mindig és mindenkor megfelelő befektetésnek tekinthetők, ha nem fizetünk értük többet a súly- és darabáron túl. Ha viszont igazán nagy dolgokat keresünk, gyűjtőként nem szabad csak ennyit figyelembe vennünk egy-egy régiség kapcsán.
Nehéz megállapítani, hogy mi értékes
Egy ezüst antikvitás kapcsán ugyanis alighanem a legnehezebb megállapítani, hogy pontosan mennyire értékes is az adott tárgy. Azt ugyanis, hogy valami gyűjteménybe érdemes-e, rendszerint meghatározza a formája, a megmunkálása, a díszítettsége, a fém patinája, a tárgy kora, az alkotója, de ezen túlmenően számtalan egyéb apróságot is figyelembe lehet, illetve kell venni nagyobb befektetések esetén. Összességében tehát nem csak nehéz megállapítani egy ezüst régiségről, hogy értékes-e, hanem ezen túlmenően rengeteg az úgynevezett hibalehetőség is. Érdemes továbbá figyelembe venni azt is, hogy az eredeti állapotban megmaradt ezüst régiségek manapság már nagyon ritkának számítanak, és amelyek előkerülnek, általában már nagyon ritkán tökéletesek vagy kiemelten értékesek.
Ha egy ezüst régiséggel találkozunk, először is mindig az ezüst valódiságát állapítsuk meg. Gyakran már ez nehézségekbe ütközik. A legelső, hogy megnézzük az ezüst jelölését, amihez érdemes minden gyűjtőnek beszereznie a megfelelő kézikönyvet, mert több nagyobb országban is más és más a rendszer. Ha az ezüstjegy stimmel – és feltételezzük, hogy a jelzéseket nem hamisították, ami bűncselekmény –, akkor rátérhetünk a külső jegyek vizsgálatára, ha viszont aggályaink merülnek fel, nézzünk utána az adott tárgynak azzal kapcsolatban, hogy a jelölésnek pontosan hol is kell lennie. Aggodalomra adhat okot, ha a felirat nehezen kivehető, elmosódott, esetleg forrasztás nyomát látjuk körülötte.
Figyeljünk az anyagtulajdonságokra
Egy ezüstrégiség esetén az anyagtulajdonságok is árulkodók lehetnek! Vásárlás előtt egy kis helyen egy puha ronggyal mindig tisztogassuk meg az ezüstöt. Ha antik darabról van szó, akkor kékes árnyalatban ragyog majd. Ha feltűnően csillog és ragyog a felülete, akkor az nagy valószínűséggel hamisítvány lesz.
Az ezüst régiségek értékének meghatározásakor fontos figyelembe venni még más tényezőket is, így például a lehetséges korhoz igazodó kopottság, stílus vagy díszítés mértékét. Ellenőrizzük, hogy a tárgy minden egyes része és díszítése ugyanolyan kopott és színű-e, mint a többi, de nagyon fontos lehet a tárgy súlya is. Érdemes ezt rúgós mérleggel ellenőrizni, sőt mi több, egy mágnest is rendszeresítsünk az ellenőrzéskor, mert sokan ezüsttel bevont vassal vagy acéllal szeretnek trükközni.