5 súlyos hiba, melyeket ablakvásárláskor elkövethetünk
Az emberek többsége nyilvánvalóan nincs maradéktalanul felkészülve az aktuális nyílászáró-trendek kapcsán, ennek megfelelően ablakvásárlás előtt és után olyan súlyos hibákat követhetnek el, amelyek súlyos veszteségeket idézhetnek elő. Ha ön sem akarja átélni az „ablakon kidobott pénz” érzetét, akkor érdemes elkerülni az alábbiakban felsorolt öt legsúlyosabb hibát, ami ablak- és ajtóvásárlás esetén fennállhat. Lássuk, hogy melyek ezek!
1. A rossz választás
A legáltalánosabb és egyben leggyakoribb hiba nyilvánvalóan az, ha a leendő tulajdonos rosszul választ magának terméket, nem gondolja át kellő alapossággal, hogy melyik ár-arány összetétel a legideálisabb számára. Éppen ezért, mielőbb nyílászárót vásárolunk, mindig tegyük fel magunknak az ezzel kapcsolatos legfontosabb kérdéseket! Az első az legyen, hogy mi a legfontosabb dolog a számunkra, amit elvárunk egy ablaktól? A jó ár? A minőség? Netán a stílus? Vagy mindenből egy kicsi? Hazánkban már olyan széles a nyílászáró-kínálat, hogy garantáltan mindenki megtalálhatja a számára legideálisabbat.
Ennek a néhány kérdésnek a megválaszolásával azonban még garantáltan nem fogunk tudni helyesen dönteni. Fontos feltenni például azt a kérdést is, hogy milyen épülethez választunk nyílászárót? Egy családi ház esetében ugyanis nyilván fontos lesz a dizájn mellett a legjobb hőszigetelő képesség, míg egy garázs vagy egy ipari épület kapcsán ezek helyett az ár, pontosabban az olcsóság lehet a meghatározó tényező. A hőszigetelés fontosságát vegyük számításba akkor is, ha arról döntünk, hogy a ház déli vagy északi oldalára kerül-e a kérdéses ablak, illetve bel- vagy kültérre kerül-e.
Az anyagösszetétel kapcsán is fontos kérdéseket kell feltennünk magunknak, hiszen a piacon műanyag-, fa- és alumínium nyílászárók egyaránt elérhetők, és csak a mi döntésünkön múlik majd, hogy helyesen választunk-e. Ennek megfelelően érdemes a hőszigetelésen túl megkérdezni magunktól, hogy ezek közül melyik illik bele leginkább a lakókörnyezetünkbe, hiszen egy régi házat nem túl szép alumínium vagy műanyag nyílászáróval felszerelni, míg egy ipari épület esetében a fából készült ablakok mutathatnak furcsán. Ugyanez igaz a testre szabhatóság kapcsán is, hiszen akadnak olyan épületek, amelyeknél ez nagyon fontos szempont.
2. Rossz az összevetés
Ha nyílászárókat szeretnénk választani, nem az áruk a legfontosabb, amit össze kell vetni egymással. Hogy akkor mégis micsoda? Például a hőszigetelési és hangszigetelési tulajdonságok, amelyek közül előbbinek W/m2K a mértékegysége – minél kisebb, annál jobb –, utóbbinak pedig a dB. Fontos tényező lehet az összehasonlítás kapcsán a tokvastagság és a kamrák száma, hovatovább a profil gyártási helye is, így az olcsóbb, főként keleti változatoktól érdemes távol tartani magunkat. Választásunkat a vasalás és a kiegészítő extrák is befolyásolhatják, mint a résszellőző vagy a hibás működést gátló szerkezetek.
3. Rosszul értelmezzük az adatokat
Ha nyílászárót vásárolunk magunknak, abban az esetben feltétlenül fontos, hogy minden egyes mértékegységgel és adattal tisztában legyünk. Ehhez egy kicsit tanulni kell, némileg utánajárni a dolgoknak, de amennyiben nem akarunk több tízezer forintot kidobni az ablakon, abban az esetben érdemes lesz legalább az alábbiakkal tisztában lennünk.
Az egyik ilyen a W/m2K, vagyis a hőátbocsátási tényező, amely azt jelöli, hogy egy ablak egy négyzetmétere hány wattnyi hőenergiát enged át. Hasonló mértékegység az U érték is, ha esetleg ebben a formájában találkoznánk vele, de ezt inkább a falak egy négyzetméterére szokás alkalmazni. Fontos mértékegység még a folyóméter, vagy rövidítve fm, amelynek a lényege az, hogy ne térfogatban gondolkozzunk, ha ezt halljuk, hanem hosszúságban és szélességben.
Habár sokan ismerik, a legtöbben csak hallomásból tudják, hogy mi az a négyzetméter. Ez az adat minden esetben egy 1 méter széles és 1 méter hosszú területet jelöl. Találkozhatunk még továbbá névleges- és tényleges mérettel, amelyek közül előbbi a nyílás méretét, utóbbi pedig a nyílászáró valódi méretét, tehát a tok külső nagyságát jelöli.
4. Csak az árat vesszük figyelembe
Egy nyílászáró kiválasztásánál soha nem szabad csak az árat figyelembe venni, mert nagyon sokan trükköznek például azzal, hogy nem számolják bele tételesen az egyes kiegészítőket, így például a párkányokat, a takaróléceket, a beépítés költségét és így tovább. A választáskor mindig járjunk el tehát kellő körültekintéssel, és az árak helyett először a tartalomra koncentráljunk, és ha ezen a téren megvannak a potenciális választottak, csak azt követően jöjjenek az anyagiak.
5. Nem szakember végzi a beépítést
A legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, az nem más, minthogy nem szakemberre bízzuk a beépítés folyamatát. Ez nem csak a garancia szempontjából jelenthet problémát, hanem a funkcionálás szempontjából is, így a helytelen beépítésből kifolyólag ablakaink már néhány használat után úgy megsérülhetnek, hogy azt már csak a költséges cserével orvosolhatjuk. Ha pedig a hiba a helytelen beépítésből származott, a garanciának rögtön búcsút inthetünk!